13.04.2022

Hambapolikliinik annab nõu – lapse esimene hambaarsti külastus

Kunagi pole liiga vara mõtlema hakata oma lapse tervetele igemetele ja hammastele. See, kas lapsel on kõik hambad juba olemas või mõned alles tulekul, ei mängi selle puhul olulist rolli. Pisikestel hammastel on samamoodi suur risk hambakaariese tekkeks, seega soovitab Rapla Hambaravi alustada kontrollis käimisega nii vara kui võimalik. Rutiinne kontroll tagab lapsele tulevikuks normaalse hammaskonna. Eestis tasub alla 19-aastaste laste hambaravi eest Tervisekassa – see on hea võimalus lapse hambad juba varakult parimas korras hoida. Tänu sellele on suur võimalus, et vanemaks saades ei pea ta katkiste hammaste tõttu tegema liigseid kulutusi.

Hambapolikliinik annab nõu, kuidas lapse esimene hambaarsti külastus mööduks võimalikult valutult ja tekitaks lapsele positiivse kogemuse.

Ettevalmistused esimeseks hambaarstivisiidiks

Enne esimest hambaarsti külastust on lapsevanematel võimalus teha eelnevat selgitustööd. Kodus hambaarstivisiitidest rääkides ei tohiks seda teha negatiivses võtmes, vaid pigem selgitada, miks on oluline hambaarsti juures käia. Hambapolikliinik leiab, et positiivset rolli mängib juba eelnevalt koduses keskkonnas rääkimine, mida hambaarst teeb ja selle käigus tekkinud küsimustele vastamine. Kõige parem viis on seda teha näiteks mängides hambaarsti– nii saab laps tutvuda hambaarsti tegevustega läbi mängu.

Mida oodata esimesest külastusest

Hambapolikliinik peab tähtsaks lapsele positiivse keskkonna loomist hambaarsti külastades. Laps peab harjuma hambaarsti ja kabinetiga, et meeleolu oleks võimalikult rõõmsameelne ja rahulik. Esimesel visiidil tutvustatakse lapsele mänguliselt hambaarsti töövahendeid ja tehakse hambaarsti tooliga sõitu. Hambaarsti ülesanne on lapsele lihtsal viisil rääkida, kuidas hambaauke ravitakse ja seejärel näidata lastele mõeldud vahvaid värvilisi plomme. Võimalusel, kui laps tundub leplik, vaadatakse ka hambad üle. Esimesel külastusel istub laps tavaliselt ema süles, et tal oleks turvaline tunne.

Hambapolikliinik annab soovitused

Lapse esimene hambaarsti külastus on omamoodi protsess, mis nõuab nii lapsevanema kui ka hambaarsti pingutust. Selleks, et kogemus lapsele võimalikult meeldivaks teha, on hambapolikliinik kirja pannud peamised soovitused, mida selle protsessi käigus jälgida:

  • Kodus lapsele eelolevast hambaarstivisiidist rääkides ära lohuta last sõnadega “Ära karda, sa ei saa haiget” või “Valus ei ole”. Selline suhtumine tekitab lapses hirmu hambaarsti ees.
  • Lapse kuuldes ära räägi enda ebameeldivast hambaarstikogemusest. Mitte mingil juhul ei tohi last hirmutada hambaarsti, puurimise või süstiga.
  • Arvesta, et lapse hambaravi on ravipersonali, lapse ja ka lapsevanema koostöö.
  • Esimesel visiidil ole lapsega koos kabinetis.
  • Lapse hambaraviks pead lapsevanemana andma nõusoleku.
  • Käi lapsega hambaarsti vastuvõtul vähemalt kord aastas.
  • Kuula tähelepanelikult, kui arst õpetab sind jälgima lapse söögikordade sagedust ja kasutama õigeid hambapesuvahendeid

Tule oma lapsega esimesele visiidile Rapla Hambaravisse. Broneeri aeg siin.

 

Projekti nimi: Margarita Puusta Hambaravi OÜ äritegevuse arendamine

Margarita Puusta Hambaravi OÜ kasutas LEADER meetme toetust uue 2D-röntgenseadme soetamiseks. Uue 2D-panoraamröntgen CS 8100 pilt on terav ja kvaliteetne. Tarkvara võimaldab ülesvõtete töötlemist, mis lihtsustab diagnoosimist. Seade võimaldab vastavalt vajadustele erinevaid personaalseid seadistusi, asend loob patsiendile suurema turvatunde ning tarkvara võimaldab eksportida ülesvõtteid erinevatesse patsiendihaldusprogrammidesse. Seadme soetamine aitab tõsta, aga ka hoida hambaravi kvaliteeti ning taset kogukonnas ja laiemalt terves maakonnas. Paraneb kvaliteetse diagnostika kättesaadavus piirkonnas. Projekti investeering tulemusena kasvab röntgenpiltide arv 15% ning investeering võimaldab säilitada töökohti.