30.03.2022

Hambaarst Raplas. Dr Avely Albo teekond hambaravini

Dr Avely Albo on lõpetanud Tartu Ülikooli Hambaarstiteaduse Instituudi. Rapla Hambaravis tegeleb ta nii laste kui täiskasvanute karioloogilise ja parodontoloogilise raviga, aga teostab ka endodontilist ja proteetilist ravi. Saa dr Avely Alboga lähemalt tuttavaks. Loe, kuidas ta jõudis hambaarsti elukutseni ning mis teda selle töö juures enim paelub.

Kuidas hambaravini jõudsid?

Gümnaasiumis oli minu lemmikõppeaineks bioloogia. Mind hakkas huvitama inimese organismi toimimine ja kõik tervisega seonduv. Lisateadmiste omandamiseks valisin endale Tartu Ülikooli kaudu ka inimese füsioloogiat käsitleva kursuse. Samal ajal on minu hobideks olnud joonistamine ja keraamika. Mulle on alati meeldinud detailsust ja täpsust nõudvad tegevused. Need aspektid panidki mind mõtlema meditsiinilise hariduse omandamisele.

Miks oled just selle eriala valinud?

Tundsin, et just hambaarstina saaksin ennast kõige paremini teostada ja minu isikuomadused sobiksid selle töö jaoks hästi. Üha kasvav huvi meditsiini vastu ja soov inimesi aidata viis mind praeguse erialani.

Räägi veidi oma hariduslikust taustast teekonnast hambaarsti ametini.

2016. aastal lõpetasin Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi kuldmedaliga ning esitasin sisseastumise avalduse Tartu Ülikooli Hambaarstiteaduse Instituuti. 2016. aasta sügisel asusingi õppima hambaarsti erialale, mille lõpetasin 2021. aastal. Alates 2022. aasta veebruarist olen hambaarst Raplas.

Millele oled hambaravis keskendunud?

Hetkel tegelen põhiliselt nii laste kui täiskasvanute karioloogilise ja parodontoloogilise raviga. Lisaks teostan endodontilist ja proteetilist ravi. Noore arstina olen avatud kõikidele uutele väljakutsetele ning soovin kätt proovida võimalikult paljudes erinevates hambaravivaldkondades.

Mis on hambaarsti töö juures kõige põnevam?

Hambaarsti töö on selline, et ükski päev ei ole samasugune. Erinevad inimesed, juhtumid ja ravivõimalused teevad iga tööpäeva ainulaadseks. Nii nagu kogu meditsiin, areneb ka hambaravi tohutu kiirusega. Alati on võimalik ennast täiendada, osaleda koolitustel ja katsetada uusi kaasaegseid ravimeetodeid ja -vahendeid.

Millised on sinu ameti peamised väljakutsed?

Peamiseks väljakutseks on igas olukorras parima lahenduse leidmine ja patsiendikeskne lähenemine. Ravimeetodeid on tihti mitu ning lõpliku otsuse langetamisel tuleb arvestada ka patsiendi soovide ja võimalustega ning leida kuldne kesktee.

Jaga blogi lugejatele mõni hambaravi/-hoolduse nipp või soovitus!

Lisaks heale suuhügieenile on ülioluline jälgida toitumist. Peale igat söögikorda, näksimist või magusa joogi joomist tahavad hambad kolm tundi puhata. Selle aja jooksul võib tarbida ainult puhast joogivett. Magustoitu tuleb süüa kohe pärast soolast toitu, nii on hammastele kõige parem. Peale sööki aitab suuõõne happelist keskkonda neutraliseerida lonks vett, ksülitooli sisaldav närimiskumm/pastill või hoopiski tükike juustu!

Hambaarst Raplas dr Albo. Soovid tulla vastuvõtule? Broneeri aeg mugavalt online-broneerimissüsteemis!

Projekti nimi: Margarita Puusta Hambaravi OÜ äritegevuse arendamine

Margarita Puusta Hambaravi OÜ kasutas LEADER meetme toetust uue 2D-röntgenseadme soetamiseks. Uue 2D-panoraamröntgen CS 8100 pilt on terav ja kvaliteetne. Tarkvara võimaldab ülesvõtete töötlemist, mis lihtsustab diagnoosimist. Seade võimaldab vastavalt vajadustele erinevaid personaalseid seadistusi, asend loob patsiendile suurema turvatunde ning tarkvara võimaldab eksportida ülesvõtteid erinevatesse patsiendihaldusprogrammidesse. Seadme soetamine aitab tõsta, aga ka hoida hambaravi kvaliteeti ning taset kogukonnas ja laiemalt terves maakonnas. Paraneb kvaliteetse diagnostika kättesaadavus piirkonnas. Projekti investeering tulemusena kasvab röntgenpiltide arv 15% ning investeering võimaldab säilitada töökohti.